Informacje z serwisu aptekidyżurne.pl
Kategorie: Wszystkie | Aktualności
RSS
wtorek, 13 lipca 2010

Udało się! :)

Mamy już w bazie danych apteki z całej Polski. Pozostaje nam teraz aktualizacja i rozbudowywanie bazy i samej wyszukiwarki o nowe dane i funkcjonalności. Efekt naszej kilkumiesięcznej pracy to kompletna baza aptek licząca na chwilę obecną ponad 11 tysięcy aptek.

Oddajemy wam do dyspozycji kompletną wyszukiwarkę i mapę aptek. Zainteresowanych umieszczeniem wyszukiwarki na swoich stronach, zapraszamy do skorzystania z wcześniej udostępnionego API.

 

piątek, 02 kwietnia 2010

Ogłaszamy wszem i wobec, że od dzisiaj udostępniamy nasze dane. Co prawda baza nie jest jeszcze kompletna, ale prace nad regularnym jej zasilaniem i aktualizowaniem trwają i aptek cały czas przybywa. Dzięki niestrudzonej pracy Darka - naszego nowego kolegi w zespole, apteki dyżurne zostay wyposażone w mechanizm udostępniania danych poprzez SOAP. Dane chętnie udostępnimy wszystkim zainteresowanym. Żeby zachować jakąś kontrolę nad tym co się z naszym serwisem dzieje, do wywołania SOAP potrzebny jest login i hasło. W celu uzyskania wspomnianych danych zapraszamy do kontaktu z nami. Jeśli będzie taka potrzeba przygotujemy jakąś mało skomplikowaną automatyczną metodę rejstracji i pozyskiwania loginu i hasła.

Troszkę technicznego i formalnego bełkotu:

  • WSDL jest dostępny pod adresem http://aptekidyzurne.pl/aptekidyzurne.wsdl
  • wyniki można prezentować w dowolnej formie, dowolnie ostylowane, byle w kolejności (ponieważ są posortowane względem odległości od podanego adresu)
  • gorąco prosimy, żeby w zamian za owoce naszej pracy, na stronie z wynikami pojawiły się: informacja, że dane udostępnia serwis aptekidyżurne oraz nasze logo z linkiem do aptek dyżurnych
  • w razie pytań, wątpliwości, pomysłów czy propozycji jesteśmy do dyspozycji
Czekamy na pierwszych chętnych :)

 

środa, 31 marca 2010

Nasz kolega Maciek, nie mogąc znieść naszego ciągłego braku czasu na zajęcie się wyszukiwarką apteki dyżurne, niewiele myśląc postanowił nam pomóc. Zapewne już teraz (jak tylko zapoznał się ze specyfiką i nieograniczoną rożnorodnością formatów w jakich znaleść można apteki) żałuje tej decyzji. Ale zadaniu podołał i zasilił naszą bazę kolejną porcją aptek, tym razem z pomorza, a dokładnie z okolic Koszalina. Tak więc można już śmiało ryzykować szukania apteki dyżurnej, albo całodobowej w Koszalinie, Mielnie czy Darłowie. Następne w kolejce są apteki ze Szczecina no i może w końcu jakieś API?

Maciek nie poddawaj się :)

wtorek, 09 lutego 2010

Niestety przełom roku zaskoczył nas ilością obowiązków, w związku z czym zabrakło mocy przerobowych na zaplanowane prace przy dyżurach aptek - nad czym bardzo ubolewamy. Udało nam się na szczęście wygospodarować troszkę czasu i wprowadziliśmy kilka szlifow i zmian.

Przede wszystkim, co widać od razu gołym okiem, zaprowadziliśmy porządek w interfejsie. Strona główna strony została odchudzona o stare newsy, które i tak już wylądowały na tym blogu. Wyrzuciliśmy też inne zbędne, albo jeszcze nieczynne elementy interfejsu. Została właściwie tylko wyszukiwarka, kilka linków i podstawowe zakładki.

Największą zmianą, chociaż niekoniecznie dla wszystkich zauważalną jest całkowita przebudowa algorytmu wyliczającego odległość pomiędzy wpisanym adresem a aptekami. Udało się całkowicie (mamy taką nadzieję) wyeliminować błędne wyszukania i już historie z cyklu "szukam: apteki całodobowe w Warszawie, a pokazują mi się apteki dyżurne w Poznaniu" nie mają prawa się zdarzyć. Co więcej algorytm powinien działać zdecydowanie szybciej. Gdyby jednak, ktoś zauważył jakieś "rodzynki" - proszę nas niezwłocznie o tym poinformować.

W najbliższym czasie powinny też pojawić się 2 kolejne województwa.

20:15, aptekidyzurne , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 listopada 2009

Wiem że analizowanie popularności przeglądarek bazując na statystykach odwiedzin tylko jednej strony zupełnie nie ma sensu. Nie mniej jednak to, co zobaczyłem w podpiętych do naszych dyżurów aptek, Google Analytics uradowało mnie niezmiernie. Już od dłuższego czasu procentowy udział Firefox'a i Internet Explorer'a był zbliżony, jednak nasze dyżury aptek częściej są oglądane z przeglądarki spod znaku ognistego liska.

Przeglądarki

Oby tak dalej. Mam nadzieję, że dożyjemy kiedyś takich czasów, kiedy IE będzie stanowił jakiś mały procent, a Firefox i Safari staną się standardem - bo już teraz te standardy wyznaczają.

22:36, aptekidyzurne , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 listopada 2009

Analizując statystyki, przeróżne zestawienia i wykresy podpięte pod apteki dyżurne, zauważyliśmy ciekawą rzecz dotyczącą odwiedzin, a ściślej mówiąc godzin odwiedzin na naszej stronie.

Oczywiście żadną niespodzianką nie było to, że w ciągu tygodnia (poniedziałek - czwartek) najwięcej odsłon jest koło godziny 20.00, czyli jak większośc aptek faktycznie się zamyka. Również nie zaskoczył nas fakt że w piątki szczyt ten rozkłada się na troszkę dłuższy okres, bo pomiędzy godzinami 19.00 - 21.00 (niemniej jest to ciekawe zjawisko). Soboty też prezentują się mniej więcej zgodnie z przewidywaniami, kiedy to po godzinie 13.00 obłożenie przez większość popołudnia i wczesnego wieczora jest na stałym poziomie.

Największą niespodzianką okazała się niedziela. Co można robić w niedzielę rano? Każdy od razu pomyśli - SPAĆ. A tutaj niespodzianka - nasza wyszukiwarka aptek przeżywa prawdziwe oblężenie z samego rana. Poniżej wykresy z kolejnych 3 niedziel. Po co Polakom apteki w niedziele o świcie...? Pozostawiam to waszym domysłom. ;)

Wykresy niedzielnych odwiedzin

14:48, aptekidyzurne
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 listopada 2009

Mając na uwadze sugestie naszych użytkowników Marcin siadł, pomyślał, przeanalizował i po kolejnej nieprzespanej nocy mamy 2 nowe funkcje w serwisie aptekidyżurne.pl.

Nowe funkcje serwisi aptekidyżurne.pl

Primo:  pod listą wyników, która potrafi zawierać naprawdę dużo aptek, pojawiło się stronicowanie. W tej chwili jednocześnie prezentowane jest 5 wyników na raz. Mamy nadzieję, że teraz zdecydowanie łatwiej będzie przeglądać wyniki na mapie (nie ma potrzeby przewijania, i mapa nie wyjeżdza poza widoczny obszar strony).

Secundo: każda apteka w bazie dostała swoją osobistą stronę i śliczny unikalny URL. W tej chwili każda apteka może bezpośrednio linkować do naszego serwisu, mając pewność że na mapce pokaże się tylko ona jedna :). Adresy mają postać:

http://aptekidyżurne.pl/apteka/nazwa,miasto,ulica-i-numer-lokalu

np. http://aptekidyżurne.pl/apteka/pod-roza,warszawa,grzybowska-39

Jak widać staramy się żeby nasza wyszukiwarka rozwijała się jak tylko czas nam na to pozwala. To chyba tyle - idę po kawę dla Marcina... ;)

09:31, aptekidyzurne , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 listopada 2009

Dzisiaj zaktualizowaliśmy bazę naszej wyszukiwarki aptek o nową porcję aptek z województwa Podlaskiego. W tej chwili w bazie znajduje się juz ponad 3 tysiące aptek, a my pracujemy nad kolejnym importem. Mam nadzieje, że na kolejne apteki nie będziecie musieli długo czekać.

Poniżej linki do szybkiego wyszukania aptek w konkretnych miastach:

  • Apteki Augustów
  • Apteki Suwałki
  • Apteki Łomża
  • Apteki Białystok
  • i wiele innych :)
11:09, aptekidyzurne
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 listopada 2009

Ciągle w fazie beta a zainteresowanie serwisem aptekidyżurne.pl rośnie. Dostaliśmy kilka pozytywnych opinii w serwisie powebkach.pl, po "upublicznieniu" się w serwisie startups.pl zrobiła się całkiem ciekawa dyskusja na antywebie, gdzie musieliśmy się nawet troszkę "tłumaczyć". A teraz zostaliśmy opisani przez Sajgona i rozłożeni na czynniki pierwsze jako przykład "wyspecjalizowanego serwisu", przy okazji analizy zjawiska wertykalizacji. Swoja drogą ciekawy temat. Oczywiście mamy świadomość takiego zjawiska i istnienia różnych wąsko ukierunkowanych portali tematycznych, stąd przecież wiara w nasze apteki. Nie mieliśmy tylko pojęcia, że jest to już temat głębokich analiz i rozważań, ba - że ma dumnie brzmiącą nazwę "wertykalizacja" i co więcej, że jesteśmy tego doskonałym przykładem. Tak czy owak fajnie jest być dostrzeżonym :)

01:27, aptekidyzurne
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 listopada 2009

Po zaledwie 9 dniach istnienia serwisu aptekidyżurne.pl zanotowaliśmy pierwszy 1000 odwiedzin na stronie. Dziękujemy Wam wszystkim za zainteresowanie i nadsyłane uwagi. Utwierdza nas to w przekonaniu, że robimy coś fajnego i potrzebnego. Dobrze, że jutro dzień wolny - możemy uczcić nasz mały "sukces" :)

Pierwszy tysiąc odwiedzin

18:14, aptekidyzurne , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2